Jest mi po prostu przykro,…

Jest mi po prostu przykro, wierzyłem, że dziś wygramy (na siłę oczywiście, po 1 meczu mało na to wskazywało) ale skoro tak się nie stało to podsumowanie (dość chaotyczne bo pewnie co chwilę coś innego mi przyjdzie do głowy):

– Dziękuję Panie Nawałka za ostatnie 4 lata. Mimo tego blamażu była to najlepsza kadra w moim życiu, która dała mi wiele niezapomnianych przeżyć (w tym wygrany mecz z Niemcami 2-0), ćwierćfinał Euro i prawie 4 lata dobrej (zazwyczaj) piłki.

– Mecz z Japonią zapewne będzie ostatnim Nawałki jako selekcjonera. Przykro jest patrzeć teraz jak piłkarze w wywiadach pomeczowych zrzucają z siebie odpowiedzialność. Przykre są najnowsze informacje o tym, że były podziały w drużynie, grupy i grupki czy wyizolowany Lewandowski, ale nawet bardziej przykre jest to, że dziennikarze to wiedzieli ale o tym nie informowali. Przykre są plotki o tym, że Nawałka zatracał się w swoim perfekcjonizmie i przesądnictwie i próbował wymyślać koło na nowo.

– Nawet jeżeli taktyka 3-5-2 jest słusznym wyborem to wydaje się jasne, że nie byliśmy z nią zbyt dobrze zapoznani. Zagranie tak kilku meczów towarzyskich nic nie da. Lepiej było trzymać się naszego może przewidywalnego ale skutecznego 4-4-2 z kontratakami. Wkurwiają mnie jednak tacy zawodnicy jak Rybus co teraz mówią, że nie czuli się dobrze z tą taktyką i nie chcieli tak grać (opinia sporej części kadry ponoć). Czemu mówisz to nam po mundialu a nie selekcjonerowi przed?

– Zapewne niedługo zacznie się wybieranie selekcjonera na Ligę Narodów i El. ME 2024. W Polsce nie widzę nikogo poza Michałem Probierzem, ale jeśli mielibyśmy brać trenera z zagranicy to niech będzie to człowiek, który zna się na robocie. Nie pierwszy lepszy trenerzyna dla, którego jest to 5 reprezentacja, którą poprowadzi. PZPN niech wyda kasę na człowieka z wyrobionym nazwiskiem.

– Lewandowski jest zbyt często usprawiedliwiany. Można mówić, że obrońcy go kryją, polscy piłkarze przeszkadzają i ograniczają, ale jeżeli nie umiałby uciekać kryciu to nie grałby w Bayernie a w Wiśle Płock. Nie zachowuje się również jak prawdziwy kapitan. Leżenie i łapanie łapami prostu nie przystoi.

– Ściągnijmy też parasol ochronny z Zielińskiego. Tu gra za nisko, tu za wysoko, tu zbyt w środku. Jeżeli nie umie udźwignąć presji grania w kadrze to go sobie odpuśćmy.

– Zapierdol przez pierwsze 20 minut był ładny dla oka ale im dłużej trwał tym bardziej było widać, że to rąbanka i w sumie nasi chuja grają. Może jakbyśmy strzelili tego gola to byłoby inaczej ale wciąż wątpię, że byłyby siły by ten wynik dowieźć.

– Teraz trzeba się skupić na budowie kadry na kolejne lata. Z kilku zawodników zrezygnować bo już nie dojeżdżają albo zaraz zaczną nie dojeżdżać (Błaszczykowski, Piszczek, Pazdan, Glik, Cionek, Jędrzejczyk, Fabiański, Grosicki).

– Teraz zacznie się Liga Narodów, liczę, że będzie to okres poszukiwań i, że przegląd (przetrzebionych) wojsk wypadnie korzystnie. W przyszłym roku Eliminacje ME i nie wyobrażam sobie, że może nas zabraknąć turnieju finałowym.

– Doniesienia o Miliku pokazującym fuckersa kibicom kadry po meczu też są po prostu przykre. Rozumiem frustrację, fakt, że pewnie go obrażali/cisnęli po nim, ale takie zachowanie nie przystoi reprezentantowi kraju. Nie po to się buduje pozytywną atmosferę wokół kadry (wśród społeczeństwa, bo jak teraz wiemy w środku nie było najlepiej od co najmniej czerwca) żeby potem rozpierdalać ją jednymi nieudanymi mistrzostwami. Błędem było też wydaje się budowanie 80% pozytywnego contentu na dobrych wynikach reprezentacji A. Bo te z czasem się kończą, czasem w tak brutalny sposób jak ten. Więcej pokazywania (i budowania otoczki) wokół kadr młodzieżowych, juniorskich rozgrywek, materiałów typu Amp Futbol, Blind Futbol itd.

– Bardziej postawić na szkolenie. Polska to duży kraj i wśród 40 milionów ludzi dla których piłka jest sportem narodowym zawsze się znajdzie tych 5-15 piłkarzy na poziomie europejskim, ale mając realny system szkolenia moglibyśmy mieć takich po 30-50. Ułatwienie przez PZPN ścieżki trenerskiej (opłaty, obecnie przejście wszystkich szczebli kosztuje około 20 tysięcy złotych, dla porównania PZPN dostał za udział w MŚ 8 milionów dolarów), zbudowanie 2-3 nowych Akademii Trenerskich, wraz z tym powinno iść zwiększenie wymagań dla klubów co do wykształcenia jakie posiadają ich trenerzy. Piłka dla wielu zaczyna się w A/B Klasie i IV Lidze a nie w Ekstraklasie.

– Teraz mimo tego, że wypłynie wiele brudu to liczę na wygraną z Japonią. Tylko tyle i aż tyle.

#mecz #pilkanozna #reprezentacja